Styl nowoczesny, czyli jaki? Cztery podstawowe zasady urządzania modernistycznego wnętrza.

Podczas urządzania mieszkania w stylu nowoczesnym należy trzymać się czterech podstawowych zasad. Mowa tu o prostocie, przestronności, minimalizmie oraz funkcjonalności. Przede wszystkim w nowoczesnym mieszkaniu każdy mebel nie tylko świetnie się prezentuje, ale również odgrywa jakąś rolę. W modernistycznym wnętrzu nie ma miejsca na zbędne akcesoria i dodatki – liczy się jak największa wolna przestrzeń, którą można swobodnie zagospodarować.

Przy projektowaniu i aranżacji pomieszczenia należy kierować się starą, sprawdzoną zasadą, mówiącą o tym, że “mniej znaczy więcej“. Przede wszystkim chodzi o wybór mebli, dodatków oraz odpowiedniej palety barw. Przyjęło się, że najlepiej wybrać trzy podstawowe kolory (np. biel, szarość i czerń), które będą przewodzić przy wyposażaniu i dekorowaniu mieszkania. Nie oznacza to, że należy zupełnie odrzucić inne kolorowe akcenty. Aby nieco ożywić pomieszczenie, można wprowadzić jasne i ciepłe kolory (np. żółty, różowy, zielony) w formie dodatków – poduszek, koców, wazonów, podkładek pod kawę itp.

 

Jak wybrać meble, oświetlenie oraz dodatki, aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zagraconego?

Przy wyborze mebli warto zrezygnować z klasycznych, bogato zdobionych modeli. Tutaj lepszym wyborem będą proste, funkcjonale przedmioty, wykonane z jednego lub dwóch surowców . Najczęściej do wykonania prostych, modernistycznych mebli wykorzystuje się:

  • egzotyczne drewno,
  • stal,
  • szkło,
  • wytrzymałe formy plastiku.

W nowoczesnym wnętrzu można spotkać proste meble bez żadnych ozdobników lub przeciwnie – modele o fantazyjnych, nieregularnych kształtach, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną.

Oświetlenie jest jednym z ważniejszych elementów. To od niego zależy jak będzie prezentowało się skończone wnętrze. Tutaj można zaprojektować mieszkanie według jednej z dwóch zasad – albo postawić na wyraziste, duże lampy o prostej formie lub zdecydować się na subtelne, niemal niezauważalne małe lampki rozłożone w różnych miejscach.

Przy wyborze dodatków nie można przesadzić. Im więcej nieprzydatnych i niefunkcjonalnych ozdób, tym mniej wolnej przestrzeni. Wśród elementów ozdobnych królują wazony, miski oraz dodatki o geometrycznych kształtach, puchate dywany oraz duże obrazy, najlepiej zgodne z nowoczesnym stylem. 

Author

  • Interesuje się sportem i sztukami walki. W swoim życiu jest raczej myślicielem. Kieruje się zasadą spokoju i rozsądku. Czasami ćwiczy grę na pianinie.

2 thoughts on “Jak urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu?”
  1. Podoba mi się styl nowoczesny, dlatego całą ścianę na której wisi telewizor mam wyłożoną betonem architektonicznym.

  2. W moim mieszkaniu dominuje drewno w połączeniu z pięknymi kryształowymi lampami.

Comments are closed.