Uszczelniacze dentystyczne to cienkie, plastikowe powłoki, które uszczelniają wąskie rowki znajdujące się na powierzchniach żucia tylnych zębów (zęby trzonowe i przedtrzonowe). Po idealnym umieszczeniu na tych głębokich wgłębieniach, uszczelniacze mogą zapobiec znacznej ilości próchnicy zębów (ubytków), chroniąc wrażliwe powierzchnie zębów przed kwasem, który powoduje ubytki. Pozwala to zapobiec znacznemu uszkodzeniu zębów, którego ceną jest późniejsze leczenie kanałowe.

Szczeliwa nie są zazwyczaj umieszczane na zębach mlecznych, ale na szkliwie zębów stałych.

Uszczelniacze dentystyczne działają podobnie jak uszczelnianie pęknięć na podjeździe lub na chodniku. Rowki w powierzchniach żucia tylnych zębów są uszczelnione, dzięki czemu cząstki żywności i bakterie nie osiadają w szczelinach, powodując ubytki.

Lakowanie zębów, zwane również uszczelnianiem szczelin, jest zatem środkiem zapobiegawczym, który ma na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy.
Skuteczność metody została naukowo dobrze udokumentowana. Systematyczna ocena licznych badań wykazała, że zalakowane zęby wykazują tylko połowę mniej plam próchnicy po 4 do 5 latach niż zęby niezalakowane.

 

 

Decydującym czynnikiem jest zawsze indywidualne ryzyko próchnicy: jeśli dziecko nie ma głębokich rowków na zębach trzonowych i praktykuje dobrą higienę jamy ustnej w domu, nie jest absolutnie konieczne uszczelnianie zębów.

Zęby mleczne również zwykle nie są uszczelnione. W rzadkich przypadkach może to mieć sens – na przykład, jeśli zęby mleczne mają bardzo głębokie nacięcia lub jeśli dziecko bardzo wcześnie rozwija próchnicę .

Leczenie kłów i siekaczy jest konieczne tylko wtedy, gdy mają duże dziury w zębach. Niestety duże ubytki w zębach niekiedy kończą się koniecznością leczenia kanałowego, którego cena może wynosić kilkaset złotych.

Podsumowanie

Zasadniczo zęby mogą być również uszczelnione u dorosłych. Odbywa się to raczej rzadko: w wieku dorosłym próchnica zębów ma tendencję do tworzenia się z przestrzeni między zębowych. Jeśli do tego czasu obszary żucia będą wolne od próchnicy, prawdopodobnie tak pozostanie.

Lakowanie zębów stosuje się u dorosłych, na przykład w następujących przypadkach:

  • jeśli higiena jamy ustnej jest trudna z powodu niepełnosprawności,
  • jeśli jest to niezbędne w celu przeprowadzenia pewnych zabiegów ortodontycznych,
  • jeśli u pacjenta występuje suchość w jamie ustnej (kserostomia), ponieważ zwiększa to ryzyko próchnicy.

Zęby są uszczelnione, a tym samym chronione? Niestety nie jest to prawdą, uszczelnianie zębów nie może zapobiec próchnicy zębów w 100 procentach, a jedynie zmniejsza ryzyko jej wystąpienia.

Dokładne mycie zębów pozostaje obowiązkiem. Należy wobec tego regularnie szczotkować zęby i używać nici dentystycznych.

Author

  • Interesuje się sportem i sztukami walki. W swoim życiu jest raczej myślicielem. Kieruje się zasadą spokoju i rozsądku. Czasami ćwiczy grę na pianinie.